Patroni hasičů

Patroni hasičů a ostatních, kteří pracují s ohněm

sv. FLORIÁN byl správce provincie Noricum ve městě Lauriacum (dnešní rakouský Enns), v době vlády nepřítele všeho křesťanstva císaře Diokleciána. Nejprve jej císař z funkce sesadil a vyšetřující soudce Aquilinus jej nechal krutým způsobem mučit. Po bití byl Florián s kamenem na krku vhozen do řeky Emže.  Jeho mrtvé tělo se zachytilo na skále, k níž podle pověsti zaletěl velký orel. I když je sám dravcem, mrtvolu sv. Floriána před ostatními dravci uchránil. Stalo se 4. května 304 n.l. Ostatky sv. Floriána pochovala zbožná paní Valerie z Lince, odkud pak byly přeneseny dvěma jáhny do Říma. Roku 1183 byly vyžádány ostatky sv.Floriána polským králem Kazimírem a biskupem Gedeonem jako ochrana proti Rusům. Papež žádosti vyhověl. Sv. Florián má poslední místo odpočinku v tehdy nově vystavěném chrámu v Krakově. Od té doby je sv. Florián patronem Polska. Je patronem hasičů, kominíků a všech, kteří pracují s ohněm. Jeho atributem je nádoba (vědro, putýnka) s vodou, kterou hasí hořící dům. Svátek má 4. května. Každoročně se konají, i v době totality, oslavné bohoslužby v pražském barokním kostele u sv.Jakuba.   


sv. BARBORA zemřela r.237 n.l. Je patronkou hasičů v románských zemích (Itálie, Francie) a rovněž všech, co pracují s ohněm, tedy též dělostřelců, pyrotechniků a rovněž horníků (nejen u nás). Svátek má 4. prosince.   


sv. ANTONÍN, opat zemřel r. 356 n.l. Je patronem hasičů ve Vatikánu. Svátek má 17. ledna. Nezaměňovat se sv. Antonínem Paduánským, populárním sv. Antoníčkem.


Vytvořte si webové stránky zdarma! Webnode